Křemelina

06.01.2019 12:37

Co je to křemelina?

Křemelina je nezpevněná (sypká) hornina, která je tvořena většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy), podle nichž se označuje též jako rozsivková zemina. Dalším používaným názvem je diatomit, zahrnující horniny složené z diatom (schránek rozsivek) různého stupně zpevnění. Sypké se označují křemelina (diatomová zemina), zpevněné diatomové břidlice, někdy však pojem diatomit je používán pouze pro tyto zpevněné horniny břidličnatého charakteru. Kromě schránek rozsivek a jejich úlomků jsou v křemelinách zastoupeny jílové minerály, nejčastěji kaolinit a illit.

Historicky jsou rozsivky známé už od spodní jury, významné uloženiny jsou třetihorní (jezerní i mořské sedimenty), vznikají však i v dnešních vodních pánvích chladnějších oblastí, chudých uhličitanem vápenatým. Velmi příznivé podmínky pro rozvoj diatom představují blízké sopečné oblasti, neboť sopečný popel je snadno přístupným zdrojem potřebných anorganických látek pro stavbu schránek. Významné výskyty u nás jsou většinou neogénního stáří, sladkovodního původu nebo vznikly ve vodách s velmi nízkou salinitou.

Křemelina je velice jemnozrnný, práškovitý až jílovitý sediment. Je-li čistá, má bílou barvu, bývá i nazelenalá, šedá, hnědavá dle příměsí. Vysoce kvalitní křemelina obsahuje kolem 90 % SiO2.

Důležitou vlastností pro využití je pórovitost, dosahující u dobrých druhů až 80 %. Objemová hmotnost vysušené křemeliny je 0,3–0,5 g/cm³, takže výrobky z ní plavou na vodě. Dalšími ceněnými vlastnostmi jsou tepelně izolační, žáruvzdornost, vysoká absorpční schopnost, odolnost vůči kyselinám atd.

Křemelina je přírodní a organický zdroj rostlinného křemíku. Sladkovodní usazeniny diatomu jsou použitelné ke konzumaci jak pro zvířata, tak pro lidi, protože se jedná o nejčistší formu křemeliny. V Americe se nachází 600 ložisek křemeliny, ale jen čtyři ložiska jsou vhodné pro lidskou konzumaci podle standardů FDA. Většina lidí má nedostatek minerálního křemíku v organizmu, který je mezi jinými nezbytný pro vstřebání a uložení se vápníku do kostí.

Pro lidský organismus má křemík nezastupitelný význam, je nezbytnou součástí mnoha enzymů řídících chemické reakce v našem těle. Spolu s vápníkem a hořčíkem přispívá ke stavbě pevných kostí a k tvorbě pojivových tkání (kůže, nehtů, vlasů), kterým dodává pevnost a pružnost. Je jedním ze základních stavebních kamenů svalových tkání, má vysoké protizánětlivé účinky, zrychluje hojení ran a působí proti stárnutí kůže.

NEDOSTATEK KŘEMÍKU V ORGANIZMU ZPŮSOBUJE

zpomalení růstu a vývoje; větší lomivost a deformaci kostí; vypadávání a lomivost vlasů; lomivost a křehkost nehtů; osteoporózu; záněty pokožky, špatné hojení jizev a ran, keloidy; větší přecitlivělost na chlad; špatný stav zubů a dásní; nedostatečná kondice chrupavek, vazů a šlach.

POZITIVNÍ VLIV KŘEMÍKU NA LIDSKÝ ORGANISMUS

posiluje imunitní systém; chrání před nebezpečnými volnými radikály (antioxidant); podporuje hojení ran; má protizánětlivé účinky, léčí záněty; působí preventivně proti vzniku srdečních onemocnění; podílí se na stavbě kostí; je důležitý pro krásu vlasů, nehtů a pokožky; pozitivně se podílí na syntéze vitamínu B1 v lidském organismu; kontroluje přenos nervových impulsů; je prevencí osteoporózy; chrání před Alzheimerovou chorobou; tlumí škodlivý vliv hliníku na lidský organizmus; snižuje hladinu cholesterolu v krvi; má příznivý vliv na srdce a krevní oběh; pozitivně ovlivňuje močové cesty a funkcí ledvin; napomáhá léčbě kožních chorob; má pozitivní vliv na starší lidi a ženy v menopauze.

INDIKACE
vysoký krevní tlak, cholesterol, osteoporóza, ztráta váhy, kosmetika, vlasy, nehty, zuby, dásně, energie, bakterie, hleny, má proti stárnoucí efekt, bolesti hlavy, infekce močových cest, syndrom dráždivého tračníku, zdraví tlustého střeva – čistí střevo a udržuje ho zdravé, prevence polypů, rakoviny, vředů, detoxikace tlustého střeva, snižuje záněty tlustého střeva; žaludeční vředy, uklidní průjmy, odstraní zácpu, eliminuje červy a parazity, ovlivňuje zdraví a kondici pokožky, imunitu.

 

"Food-Grade" Křemelina, fakta a instrukce

Potravinářská sladkovodní křemelina (Fossil Shell Flour) má více než 1500 použití: přírodní, holistické použití ekologickým způsobem.

Používá se v domácnosti, u domácích mazlíčků, na rostlinách, u hospodářských zvířat a pro uskladnění zrna. Je to zcela přírodní a ekologický prostředek podle OMRI.

Někteří vědci říkají, že „Není život bez křemene“. „Oxid křemičitý je nejdůležitějším stopovým prvkem pro lidské zdraví!“

Křemík hraje důležitou roli při mnoha tělesných funkcí a má přímý vztah k minerální absorpci. Průměrný člověk má přibližně sedm g oxidu křemičitého v těle, toto množství zdaleka překračuje údaje pro další důležité minerály, jako je železo.

 

Jak působí křemelina na lidský organizmus

Absorbuje

Jak se pohybuje přes žaludek a zažívací trakt, tak k sobě přitahuje a absorbuje bakterie, houby, prvoky, viry, endotoxiny, pesticidy a zbytky drog, E-Coli a těžké kovy. Tyto toxiny jsou chyceny a vyplaveny ven z těla. Kromě toho jsou větší paraziti, kteří shodou okolností žijí v trávicím ústrojí "rozřezáni" a zabiti ostrými okraji křemeliny. Všechny tyto aktivity vedou k mnohem zdravějšímu tělu s méně nemocemi.

Tento lepší pocit způsobuje detoxikace těla a to, že náš imunitní systém dostane nový impulz, který potřebuje.

Čistí

Křemelina je velmi tvrdá. Na stupnici tvrdosti, kde je diamant na stupni 9, tak křemelina je na 7 stupni. To je velmi důležité, protože jak tyto miliony drobných, tvrdých a ostrých válců křemeliny, prochází tenkým a tlustým střevem, tak "drhnout" zdi střev. Po pouhých několika měsících užívání křemeliny, už není stěna střeva potažená hlenem a plísněmi, ale je ČISTÁ!

Vyživuje

Křemelina obsahuje 15 přirozeně se vyskytujících minerálů, které jsou vynikající pro tělo. Tyto minerály podporují zdravější a lesklejší vlasy, kůži a nehty. Přísun minerálů do organizmu poskytne tělu více dobré energie a vytrvalosti.

 

Detoxikace organizmu a vyčištění střev

Zdravější tlusté střevo. To je obzvláště důležité, jak stárneme. Čistým zdravým tlustým střevem zabráníme tvorbě polypů, rakovině a vředů.

Dnes, mnoho lidí utrácí tisíce za postupy a produkty na čištění tlustého střeva. To stejné však udělá levněji křemelina.

Mnoho uživatelů hlásí po užívání křemeliny zvýšenou energii a potřebují méně spánku. To je dosaženo tím, že se potraviny a živiny lépe vstřebávají do krevního oběhu. Přes znečištěné tlusté střevo se mnoho živin a potřebných látek nevstřebá.

Malé množství křemeliny se dostane a vstřebává do krevního oběhu jako oxid křemičitý. Jednou z výhod křemene je, že pomáhá ničit "špatné" tuky. S křemelinou je možné snížit vysokou hladinu cholesterolu o 40-50 bodů.

Každý je také překvapen, když mu po užívání křemeliny klesne vysoký krevní tlak.

Výhod křemene je mnoho. V dnešních obilovinách je vlastně nedostatek křemíku. Před lety, byl obsah oxidu křemičitého v našich potravinách přiměřený, ale s dnešními hybridy a pěstováním na vyčerpané půdě, je jen asi 1/3 oxidu křemičitého z celkové potřeby dodávaná v naší stravě. Užívání křemeliny je jednoduchým a levným způsobem, jak dostat potřebný křemík do vašeho těla.

Přítomnost dostatečného množství křemene ve střevech může snížit záněty trávicího traktu.

To může vést k dezinfekci v případech žaludečních, střevních vředů a hlenu. Křemík může zabránit nebo uklidit průjem nebo zácpu. Křemík pomáhá normalizovat hemoroidní tkáně. V regulaci a normalizaci střeva má oxid křemičitý příjemný vedlejší efekt, že může i zmírnit bolesti spodní části zad, které často trápí starší lidi. Křemelina napomáhá k pravidelné stolici a zdravějšímu tlustému střevu. V důsledku toho bude mít tělo zkušenost s lepšími pohyby střev, čím se bude dále zlepšovat zdraví a celková pohoda.

Křemelina je skvělým antiparazitikem, jak pro zvířata, tak pro lidi. Její každodenní užívání napomáhá eliminovat všechny střevní červy a parazity z těla a udržuje střeva čisté.

Křemelina zmírňuje pocity bolesti kloubů.

Osteoporóza je příznakem procesu stárnutí. Jak se vápník v našem tělesném systému vyčerpává, tak se naše kosti stávají křehkými a slabými.

Užíváním čistého vápníku jako doplňku stravy nelze vyléčit nebo zastavit toto ohrožující a ochromující onemocnění, protože tělo nemůže asimilovat a využít vápníku bez přítomnosti oxidu křemičitého.

Důkazy nasvědčují tomu, že místo ovlivnění hojení kostí, doplňkový minerální vápník způsobuje opak – urychluje vyplavování vápníku pryč z kostí.

A tím urychluje degenerativní proces osteoporózy a podobných chorob, které ovlivňují podpůrné a pojivové tkáně v lidském těle.

U osteoporózy může oxid křemičitý zastavit bolest a dokonce obnovit vlastní sebeléčivý proces hojení. Křemen je zodpovědný za uložení minerálů do kostí, zejména vápníku. Urychluje hojení zlomenin a také snižuje zjizvení v místě lomu. I v případě, když je vápník nedostatečný, může být tělo díky křemenu obohaceno o vápník a dostat ho do kosti, kde ho potřebuje.

 

Křemelina pro zdravější kůži a vlasy

V zámoří je křemelina široce používána jako produkt pro zdraví a krásu vlasů, kůže, nehtů, kostí a kloubů.

Degenerace tkání se urychluje v důsledku stárnutí, u pojivové tkáně se vyvíjí stále větší neschopnost udržet vlhkost, pokud zůstane bez pomoci. Křemík může pomoci zpomalit degenerativní proces pojivové tkáně.

S oxidem křemičitým může být samozřejmě zachována vitalita, dokonce obnoveny vady na kůži, které se za ty léta nahromadí. Kolagen, sestávající většinou z oxidu křemičitého, je lepidlo, které nás drží pohromadě. Pokud naše tělo má dostatek křemenu, bude mít dost kolagenu, abychom vypadali mladší. Křemík pomáhá s kůží, hojí problémy a zranění, včetně svědění, vyrážky, abscesy, vředy, akné, otlaky, bradavice, ekzémy, popáleniny, omrzliny, benigní kožní vředy, bodnutí hmyzem a proleženiny. Pokud pravidelně dodáváme křemík do organizmu, tak si pokožka udrží svůj mladistvý vzhled. Křemelina má protizánětlivé účinky, dezinfikuje, absorbuje zápach.

Křemík přirozeně zvětšuje objem vlasů.

Vlasy obsahují 90 mikrogramů křemíku na gram, jsou skoro stejně bohaté na oxid křemičitý, jako zdravé kosti, které obsahují 100 mikrogramů křemíku na gram. Oxid křemičitý je hlavní složkou vlasů. Křemík pomáhá předcházet plešatosti, stimuluje zdravější růst vlasů a zajišťuje jejich krásný lesk a sílu.

 

Zdravé zuby a dásně

Zpevnění smaltu, oxid křemičitý chrání dutiny a zachovává zuby. Křemík také zabraňuje krvácení dásní, atrofii dásní a recesi, která způsobuje uvolnění zubů, což by mohlo v konečném důsledku vést ke ztrátě zubů. Křemík výrazně snižuje náchylnost k rozpadu zubů a také snižuje zánět.

Zpevňuje nehty

S dodáním oxidu křemičitého do organizmu se křehké nehty normalizují v průběhu krátké doby. Křemík zkrášlit vzhled vašich nehtů a zlepší jejich tvrdost, což je účinní lesklejší a méně náchylné k lámání.

 

Křemelina pro lepší krevní oběh

Křemík může pomoci normalizovat krevní oběh a reguluje vysoký krevní tlak (hypertenzi).

Křemík může pomoci snížit bolesti hlavy, tinnitus (hučení v uších) a nespavost.

Křemík může pomoci při léčbě cukrovky podporou syntézy elastázy inhibitoru ve slinivce břišní.

Křemík může pomoci při arteriální nemoci posílením krevních cév. Studie potvrzují, že s věkem, oxid křemičitý mizí z aorty, nedostatek křemíku může mít vliv na srdce,cévy a může oslabit jejich pojivovou tkáň. Tím se zvyšuje i riziko srdečních příhod. Oxid křemičitý má inhibiční účinky na srdeční choroby.

HUBNUTÍ

Křemelina pomáhá lidem hubnout, stimulací metabolismu na vyšší energetickou úroveň.

Křemelina užívaná ráno omezuje chuť k jídlu na celý den.

Znečištěné tlusté střevo a střevní trakt mohou také vést k nadváze a obezitě. Zanesené střevo neumožní správný příjem živin pro  organizmus a proto člověk pak více jí, aby získal živiny pro své orgány.

Užíváním křemeliny podpoříme optimální zdraví a lepší absorpci živin a stopových látek do našeho organizmu.

 

Další výhody a účinky užíváni křemeliny

  • Křemík pomáhá snižovat špatný cholesterol a zvyšovat dobrý.
  • Křemík pomáhá blednutí, mizení stařeckých skvrn.
  • Křemík stimuluje metabolismus na vyšší energetickou hladinu.
  • Křemelina má záporný náboj a bakterie mají kladný náboj. Předpokládá se, že tento mechanizmus vytáhne bakterie ven z těla.
  • Pomůže snížit vysoký krevní tlak!

PLÍCE 
Křemík pomáhá opravovat a udržovat vitalitu plicní tkáně a chrání ji před znečištěním.

Časem dokonce dochází k obnově elasticity plicní tkáně, oxid křemičitý snižuje také zánět v průduškách. Působí jako kašel snižující agens. Křemík tonizuje horní cesty dýchací a snižuje otoky, protože má pozitivní účinek na lymfatický systém.

MENOPAUZA
Křemík udržuje menopauzu bez stresu a pomáhá předcházet mnoha nežádoucím vedlejším účinkům.

RAKOVINA
nemůže přežít v buňkách, které mají správnou úroveň křemene. Křemík spolupracuje s dalšími antioxidanty v těle, čímž výrazně napomáhá prevenci vážných i méně vážných onemocnění.

LEDVINY A MOČOVÉ CESTY
Křemík může pomoci zabránit tvorbě ledvinových kamenů a napománá při léčbě infekce močových cest.

Je to přirozené diuretikum, které může zvýšit vylučování moči až o 30 procent, čímž podporuje obnovení normální funkce těchto životně důležitých orgánů.

UŠI
Příjem křemíku působí jako podpůrná léčba při zánětech středního ucha.

POHYBOVÝ SYSTÉM
Díky zlepšení pružnosti kloubů, oxid křemičitý pomáhá také při revmatismu.

MOZEK
Křemík může výrazně zmírnit příznaky Alzheimerovy choroby tím, že napomáhá uvolňování toxinů z těla, včetně těžkých kovů a hliníku. Je výraznou prevencí těchto onemocnění.

IMUNITNÍ SYSTÉM
Oxid křemičitý může stimulovat imunitní systém.

 

Dávkování

1-2 polévkové lžíce denně smíchané v nějakém druhu tekutiny nebo potraviny. Je bez chuti i zápachu.

Vzhledem k tomu, že se křemelina nerozpustí, několikrát tekutinu promíchejte při pití, což zabrání jejímu usazování.

Není třeba se bát předávkování, případný přebytek křemenu v těle je automaticky odstraněn pomocí krve ledvinami a střevy.

Pijte dostatek tekutin, zejména čisté vody.

 

Všechna tyto doporučení se týkají pouze potravinářské křemeliny.

Křemelina na filtraci bazénů nebo pro zvířata není vhodná pro lidskou konzumaci!!!

Doporučená denní dávka křemíku je 20-30 mg.

 

Upozornění

Křemík ani jeho běžné anorganické sloučeniny nejsou toxické, jsou natolik inertní, že projdou trávicím traktem zcela neporušeny.

Problémy nastávají spíše při dlouhodobém vdechování mikroskopických částeček, větší opatrnost se při užívání křemeliny doporučuje u astmatiků, její vdechnutí může vyvolat astmatický záchvat. Dále musíme při užívání křemeliny dávat pozor, aby se nedostala do očí, může způsobovat suchost očí a zápaly. Nadměrné dávky křemíku se nesmí užívat v případě, kdy u pacienta byla prokázána přecitlivělost na křemík, nebo trpí-li vážnou poruchou činnosti ledvin, pak by mohla křemelina zapříčinit vznik močových kamenů.

Dále by se křemelina neměla užívat v teplé vodě, protože se následkem tepla krystaly roztopí a užívání křemeliny ztratí svůj detoxikační efekt. Vnější užití křemeliny může vysušovat kůži, ruce a nohy – myslete na to i u zvířat!

 

Další způsoby použití křemeliny

PLEŤOVÁ MASKA
Smíchejte křemelinu s vodou v takovém poměru, dokud nevznikne pasta. Tuto pastu naneste na obličej jako pleťovou masku.

Nechte působit 2 minuty a pak si ji smyjte teplou vodou. Obličej bude úplně očištěný a budete mít čistší a hladší pleť. Po použití ošetřete pleť vhodným krémem.

ZUBNÍ PASTA
Můžete si trošku křemeliny přidat ke své zubní pastě a vyčistit si zuby kartáčkem jako obvykle. Zuby jsou čistější, hladší a bělejší.

ČISTIČ KOVŮ
Udělejte si pastu z křemeliny a trošky vody, touto pastou pak můžete leštit kovové předměty. Hodí se i na čištění sprch, dřezu a kohoutků.

HMYZ
Křemelinu můžete použít na všechny druhy hmyzích škůdců: štěnice, mravence, pavouky jak v domě, tak na zahradě i u hospodářských zvířat. Nezapomeňte na to, že křemelina může zabít i užitečný hmyz, proto ji použijte odpovídajícím způsobem!

 

Křemelina.cz © Všechna práva vyhrazena.

Zde také můžete křemelinu koupit :

https://kremelina.cz/

https://www.diatomplus.cz