Jednoduché - účinné

20.02.2018 09:22

Tento jednoduchý cvik stačí opakovat každý den a s Vaším tělem se stanou zázraky!

Toto zlaté pravidlo by si měl osvojit každý z nás. Večer na konci vyčerpávajícího dne ulehněte a zvednuté nohy opřete o stěnu.

Vydržte v této pozici 10 až 15 minut. Nic jiného nepotřebujete, pouze nohy a stěnu. Opakujte každý den.

 Je to velmi jednoduché, vhodné pro každého bez ohledu na věk!

 

Jedna ze zkušeností :

"Moje nohy mají sklon k natékání a rychle se unaví. Najít pohodlnou obuv je poměrně složité kvůli vybočení kostí na nohách. Celý den v práci trávím u počítače a večer se cítím absolutně vyčerpaně. Pokud nemám možnost cvičit, nebo se alespoň projít po práci, tělo je jako vyměněné z důvodu delšího sezení.

Když jsem se dozvěděla o tomto cvičení, samozřejmě jsem byla zvědavá, jak je možné, že je netřeba nic dělat, jen si opřít nohy o stěnu a užívat si terapii celého těla. Ukázalo se, že je tato základní jógová pozice skutečně zázrak.

V této poloze je třeba vydržet alespoň 5 minut a budete se cítit jako znovuzrození. Únava ustoupí, tělo ožije a hlava se stane jasnější. Díky tomuto náboji stihnete do večera ještě kopec věcí. Tyto účinky mě těší!"

 

Proč je tak užitečné zvednout nohy do vzduchu?

V průběhu dne je naše tělo neustále ve vzpřímené poloze, nejvíce mu pak škodí sezení. Díky tomuto cviku se tělo dostane do opačné polohy oproti běžné.

Účinky této jednoduché obrácené pózy jsou skvělé a bez námahy: tělo se rychle zregeneruje, odpočine, odstraní se napětí z páteře, těžké nohy jsou pryč, průtok krve se zlepší.

Prevence křečových žil

Podívejte se, jak správně cvičit tento jednoduchý cvik. Také se dozvíte, jak lze jemně protáhnout svaly na nohou, zatímco jsou opřené o stěnu. Velmi užitečné a velmi jednoduché!

Přikládám video, je sice v angličtině, ale na tohle překlad nepotřebujete :

 

www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=sJsdf7zdts8

 

Klidně lze tento cvik považovat za prevenci vzniku křečových žil. Zlepšuje se žilní odtok, otoky nohou a pocit únavy zmizí.

 

Jak být správně v poloze lomené svíčky?

 

  1. Předpokládá se, že když člověk stojí na nohou, stárne a v obrácené póze se všechny procesy těla navrací a on se stává mladším. Maximální užitek se dostaví, pokud budete v této poloze v tichosti.
  2. Ležte na zádech, boky by měly být asi 30 cm od stěny. Pokrčte kolena a opřete chodidla o stěnu. Ujistěte se, že boky jsou v pravém úhlu ke stěně.
  3. Narovnejte nohy, opírejte je o stěnu s celým povrchem, nechte kolena rovně, uvolněte nohy. Kdo by řekl, že prevence křečových žil je tak jednoduchá.
  4. Položte si pod hlavu polštář, měl by být pohodlný. Zavřete oči a dýchejte zhluboka. Položte jednu ruku na břicho a druhou na srdce.
  5. Sledujte dýchání, nádech na 2 etapy, výdech na 4. Pokuste se uklidnit své myšlenky, poslouchejte pouze dýchání.

Tato část je zvláště důležitá pro ty, kteří jsou často vystavováni stresu v práci, trpí nespavostí. Klidné vědomé dýchání v obrácené póze uzdraví nervový systém, dodá pocit rovnováhy.

Pokud se Vám těžko dýchá a nevíte jak přestat vnímat vnější myšlenky, použijte tuto metodu. Když máte pocit, že se začínáte rozptylovat, zkuste točit očima ve směru hodinových ručiček. Se zavřenýma očima je to jednoduché. Tento pohyb očních bulv pomáhá obnovit koncentraci a nasměruje Vás do vědomého stavu, ve kterém je jednodušší ovládat dech a to, co děláte.

Rotace s očima také pomáhá i běžně když jste podráždění, netrpěliví a ve stresu, má okamžitý účinek.

Zůstaňte v této ásaně 10-15 minut. Opatrně se odtáhněte od stěny, chvíli ležte, otočte se na pravou stranu a postavte se.

 

Tato poloha zlepšuje paměť, protože se při ní prokrvuje mozek. Stimuluje se činnost štítné žlázy a dalších endokrinních žláz, protože se obklopují čerstvou krví. Jak jsme již zmínili, je to nejlepší prevence křečových žil. Při pravidelném provádění této pozice se zpomaluje stárnutí, vrásky se vyhlazují a vzhled pokožky se zlepšuje. Také se výrazně zlepšuje trávicí proces!

Póza lomené svíčky je opravdu příjemná. Tělo je uvolněné a odpočívá, pocity jsou příjemné, plné relaxace. Vyzkoušejte a uvidíte sami!

 

Mírně složitější varianta je jógová pozice Viparita Karani:

Zdroj: Text (mírně upravený ) i obrázky - internet.