Kraniosakrální terapie cestou hluboké relaxace

 

Jaký je rozdíl mezi Kraniosakrální terapií a Kraniosakrální terapií cestou hluboké relaxace a v čem se liší od ostatních ?

 

Kraniosakrální terapie cestou hluboké relaxace se odlišuje nejen svým přístupem k člověku, ale i svým obsahem.

Když jsem před několika lety sama procházela kurzem a učila se Kraniosakrální terapii, bylo zde mnoho věcí, které mě velmi nadchly ale i mnoho věcí, o kterých jsem nebyla tak zcela přesvědčená, že s nimi mohu souhlasit. Jsem člověk, který umí naslouchat své intuici a umím s ní i pracovat.

Stejně tak kraniosakrální pohyb jsem od samotného počátku vnímala jako mnohem hlubší sílu, mnohem významnější, než nám bylo prezentováno. 

Vnímala jsem jeho hloubku, rozsah i kvalitu mnohem hlouběji v těle, jako něco, co vychází z nitra každého z nás, jako něco, co je naší součástí už v okamžiku početí. Dnes vím, že jsem se tenkrát nemýlila.

Ze zkušenosti taky vím, že jemné techniky působení na člověka mohou mít velmi hluboký terapeutický dosah, pokud je však nenarušíme něčím, co způsobí obranu tkání – odpor.

V klasickém přístupu Kraniosakrální terapie (Dr. Upledger) který jsem se učila já,  je však takových okamžiků mnoho.

 

Nicméně kraniosakrální terapii jsem si zamilovala od samotného počátku i když jsem věděla, že budu pravděpodobně hledat způsob, jak se těmto rušivým zásahům vyhnout, při zachování pravidel a osnovy samotné terapie.

Kraniosakrální pohyb jsem začala do hloubky zkoumat a  s kraniosakrální terapií jsem si začala doslova hrát.

Zkoumala jsem celé tělo a všechny jeho neuvěřitelné pohyby jako badatel a objevila jsem mnoho souvislostí, o kterých nás nikdo neučil a které nejsou v žádných knihách.

Naučila jsem se, že ten, kdo řídí terapii, je tělo klienta, pokud ho umím vnímat a hledala jsem způsob, jak s ním pracovat tak, abych nenarušila jeho komfort a bylo dosaženo co nejlepších výsledků v terapii.

Pochopila jsem jednoduché zákonitosti, které musím při kraniosakrální terapii dodržet, ale přidala jsem i mnoho nového, včetně hudby.

Jako terapeut jsem se naučila pracovat i se svým vlastním tělem tak, abych svou vyrovnaností a klidem pomohla k uvolnění i klientovi.

To vše nakonec velmi pozitivně ovlivnilo celou terapii.

 

Ve své praxi jsem provedla tisíce terapií s vynikajícími výsledky. V mnohém jsem se však odklonila od zažitých dogmat a naslouchala jsem pouze své intuici, která mě sama vedla odlišnou cestou. Naučila jsem se při práci zcela ztišit a vnímala jsem, jak svými myšlenkami, postoji i svým přístupem ovlivňuji vše, co se pod mýma rukama děje. Čím dál víc jsem si uvědomovala svou roli, jako terapeuta a naučila jsem se, že jediný správný přístup ke klientovi je umožnit mu,  aby celý proces, který nástroji kraniosakrální terapie uvedu do pohybu, řídilo pouze jeho tělo a mocná síla vyšší Inteligence.

Práce terapeuta se stávala " meditací v pohybu ".

Časem jsem vypracovala vlastní postup  a to nejen díky praxi s klienty, ale zejména díky práci na sobě.

Začala jsem více vnímat a uvědomovat si přírodní zákonitosti, do kterých jako lidská bytost nevyhnutelně patříme.

Pochopila jsem svou roli v tomto procesu, jako roli prostředníka, který umí ve správnou chvíli – kdy je klient připraven, použít nástroje, které ovládá, aby mu pomohl doslova nastartovat jeho vlastní samoléčící procesy v jeho těle.

Každý z nás tuto schopnost v sobě máme, ať si to uvědomujeme, či nikoliv, jen ji bohužel málo umíme využívat. Pochopila jsem, že pouze klid a hluboká relaxace tyto síly probouzí a uvolňuje.

Stejně tak jsem pochopila, že nemusím znát místa blokád, nemusím diagnostikovat, hodnotit, analyzovat a už vůbec ne léčit a přesto se klient uzdravuje.

Uzdravuje se nejen na fyzickém těle, ale cítí se lépe zejména psychicky.

Celé jeho tělo se dostává do harmonie, naučí se zklidnit, relaxovat a postupně se mění i jeho metabolismus.

Neodeznívá pouze jeden problém, se kterým přišel, ale i mnoho dalších.

Klient se doslova mění ze dne na den a to znamená, že jsem pracovala správně, v souladu s přírodou, s ním i se sebou.

 

Vytvořila jsem překrásnou terapii, která je hlubokým prožitkem nejen pro klienta, ale i samotného  terapeuta.

Terapii, která přináší výsledky a práce je příjemným zážitkem.

 

Vytvořila jsem metodu, postavenou na základech kraniosakrální terapie podle Dr. Sutherlanda, při které zcela respektuji člověka jako duchovní bytost, podléhající přírodním a vesmírným zákonům. Využila jsem poznatků z anatomie, ale i kvantové mechaniky, stejně jako poznatků z výzkumů fungování mozku, kmenových buněk  a celého těla a to mi pomohlo uvidět lidskou bytost v jiném světle, než jsme obecně zvyklí.

Uvědomila jsem si roli naší mysli v celém terapeutickém procesu a to zcela změnilo mé vnímání sebe, jako terapeuta, stejně jako klienta, který od terapie očekává výsledek.

Tyto zkušenosti, které ve všech směrech vycházejí z mé vlastní praxe s klienty, předávám od roku 2004 na svých kurzech pod názvem:

Kraniosakrální terapie – cestou hluboké relaxace.

 

 

Je to komplexní metoda, dostupná všem, lehce uchopitelná a naučitelná.

Je doslova pro všechny.

V pravém slova smyslu je meditací v pohybu pro terapeuta a meditací v klidu pro klienta.

Ohromující výsledky, kterých tímto přístupem dosahujeme stojí rozhodně za to.

 

Obecná definice Kraniosakrální terapie :

 

Kraniosakrální terapie je jemná a přitom hluboká forma léčení, která napomáhá přirozené kapacitě těla při samoléčbě.

Při typické terapii klient leží, zcela oblečen na lehátku ( v některých případech může i sedět ). Terapeut lehce přikládá ruce a naladí se na kraniosakrální rytmus klienta, jehož první vjem obvykle bývá pocit hluboké relaxace, která provází celou terapii.

S každou další opakovanou terapií dochází k uvolnění napětí, které později přechází i do každodenního života.

Práce terapeuta je zaměřena na psychické i fyzické bolesti, akutní i chronická onemocnění, emoční i psychickou nerovnováhu nebo jednoduše pomáhá navodit pohodu, zdraví a vitalitu.

 

Kraniosakrální terapie je velmi jemná, neinvazivní manipulativní technika.

Podporuje přirozený mechanismus člověka k vylepšení fungování mozku a míchy, k rozptýlení negativních důsledků stresu a zlepšení celkového zdraví a imunity.

Tato metoda vychází z poznání, že každému fyzickému projevu nemoci předchází dlouhodobá disharmonie na jemnohmotné úrovni a že mezi pánví ( os sacrum ) a lebkou ( cranium ) existuje významná souvislost, která se projevuje v páteřním kanálu, který tvoří spojení mezi kostí křížovou a lebkou.

Zde pulzuje liquor cerebrospinalis ( mozkomíšní mok ), který omývá, vyživuje, detoxikuje a chrání jako tekutina náš mozek a míchu a je kraniosakrálním systémem pumpován frekvencí 6 - 10 krát za minutu. Jemná vibrace, která přitom vzniká se šíří do celého těla.

Techniky kraniosakrální terapie jsou zaměřeny na nejvyšší možnou harmonizaci pulzující energie a tím na aktivaci vlastních samoléčebných schopností těla a jejich stimulaci.

Jedním z pilířů kraniosakrální terapie je využití vzájemné propojenosti jednotlivých částí těla s orgány, energetickými centry, emocemi, mentální i duchovní rovinou.

Jejich vzájemným ovlivňováním touto velmi jemnou technikou dotykového působení na člověka se tak spouští podvědomé samoléčící procesy v lidském těle.

 

Kraniosakrální terapie se osvědčuje zejména při :

- bolestech hlavy a migrénách, poruchách rovnováhy, závratích

- bolestech zad a páteře ( výhřezy plotének, stenóza páteře, skolióza.....)

- dysfunkcích končetin včetně špatného prokrvování, mravenčení, záškuby...

- chronické únavě a stresu, při depresích a zvýšeném napětí

- stavech po psychických a fyzických traumatech, pooperačních stavech

- problémech motorické funkčnosti

- poruchách CNS ( Parkinsonova choroba, Alzheimer... a dalších )

- při "hyperaktivitě" dětí i při autismu, jako bezpečný a příjemný prostředek ke zklidnění (na místo toxických farmak)

- při poruchách soustředěnosti dětí i dospělých

- při únavovém syndromu a pocitech apatie

- stavech po infarktu

- skleróze multiplex

- tinnitu ( pískání v uších )

- chronických zánětech dutin

a mnoha, mnoha dalších onemocněních